Skip to content

702 Chesapeake DriveForked River, NJ 08731

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block148.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1190
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,190
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,000
62%
Improvement Value:$90,900
38%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,054+7.0%
2024$5,660+6.5%
2023$5,316+3.3%
2022$5,146+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,190DeedBook 20035, Page 1082Recorded6/9/2025

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5740, Page 224

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4861, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1965