Skip to content

707 Chesapeake DriveForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block148.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1890
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,890
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
59%
Improvement Value:$154,600
41%
Total Assessment$372,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,442+7.0%
2024$8,827+6.5%
2023$8,290+3.3%
2022$8,026+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 16862, Page 1419Recorded9/7/2017

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 15135, Page 173

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 5397, Page 513

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4843, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1960