Skip to content

600 Devon StreetForked River, NJ 08731

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block1481
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1273
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,273
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
43%
Improvement Value:$101,300
57%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,493+7.0%
2024$4,200+6.5%
2023$3,945+3.3%
2022$3,819+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,273DeedBook 20089, Page 1553Recorded8/1/2025

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,273DeedBook 15631, Page 673Recorded9/5/2013

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 13583, Page 1865

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 12186, Page 500

Property Sale

SaleMulti
$98,500
DeedBook 4855, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1970