Skip to content

639 Lacey RoadForked River, NJ 08731

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Jan 15, 2010

Property Information

Block1486
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
ZoningOC
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
39%
Improvement Value:$450,000
61%
Total Assessment$735,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,625+7.0%
2024$17,412+6.5%
2023$16,354+3.3%
2022$15,832+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000
DeedBook 14520, Page 1642

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5557, Page 122

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4205, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1980