Skip to content

736 Fairview LaneForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
May 11, 2012

Property Information

Block149.01
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description3SF-O-2BG 3598
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,598
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,300
43%
Improvement Value:$392,000
57%
Total Assessment$688,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,442+7.0%
2024$16,306+6.5%
2023$15,315+3.3%
2022$14,826+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 15204, Page 461

Property Sale

Sale
$862,500
DeedBook 12629, Page 1855

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 5515, Page 751

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4529, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1987