Skip to content

739 Fairview LaneForked River, NJ 08731

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block149.01
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2BG 3152
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,152
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$353,900
47%
Improvement Value:$399,000
53%
Total Assessment$752,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,766+7.0%
2024$16,609+6.5%
2023$15,599+3.3%
2022$15,102+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft3,152DeedBook 19938, Page 617Recorded2/26/2025

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft3,152DeedBook 18227, Page 471Recorded12/28/2020

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 14675, Page 507

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 11208, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4578, Page 670