Skip to content

715 Fairview LaneForked River, NJ 08731

Built 1997

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Jan 3, 1997

Property Information

Block149.01
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1400
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,400
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,500
62%
Improvement Value:$136,000
38%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,084+7.0%
2024$8,493+6.5%
2023$7,977+3.3%
2022$7,722+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5438, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4266, Page 996