Skip to content

646 Wilbert AvenueForked River, NJ 08731

Built 1976

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 17, 2020

Property Information

Block1496
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1156
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,156
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
46%
Improvement Value:$106,500
54%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,979+7.0%
2024$4,655+6.5%
2023$4,372+3.3%
2022$4,233+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,156DeedBook 18245, Page 1545Recorded1/6/2021

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

Sq Ft1,156DeedBook 15944, Page 1904Recorded11/20/2014

Property Sale

SaleMulti
$1,200
DeedBook 3591, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1976