Skip to content

645 Deerhead Lake DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 21, 1997

Property Information

Block1497
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 2583
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,583
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
32%
Improvement Value:$172,400
68%
Total Assessment$252,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,391+7.0%
2024$5,975+6.5%
2023$5,611+3.3%
2022$5,432+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5516, Page 487

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 3738, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1970