Skip to content

698 Fairview LaneForked River, NJ 08731

Built 2003

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jul 15, 2019

Property Information

Block149
Lot31.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2BG 2983
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,983
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,800
49%
Improvement Value:$355,100
51%
Total Assessment$689,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,482+7.0%
2024$16,344+6.5%
2023$15,350+3.3%
2022$14,860+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft2,983DeedBook 17625, Page 862Recorded9/30/2019

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 11922, Page 1459

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5275, Page 18

Property Sale

Sale
$1,600,407
DeedBook 5162, Page 784

Property Sale

Sale
$1,809,328
DeedBook 5101, Page 91