Skip to content

653 Fairview LaneForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 3, 2016

Property Information

Block150.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 1817
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,817
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,600
61%
Improvement Value:$193,600
39%
Total Assessment$498,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,624+7.0%
2024$11,802+6.5%
2023$11,085+3.3%
2022$10,731+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,817DeedBook 16437, Page 1596Recorded7/5/2016

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 10237, Page 1380

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4242, Page 97