Skip to content

606 Alans WayForked River, NJ 08731

Built 1998

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 24, 2013

Property Information

Block150.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2AG 2782
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,782
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,300
43%
Improvement Value:$354,500
57%
Total Assessment$621,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,756+10.4%
2024$14,266+9.0%
2023$13,087+3.3%
2022$12,670+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,782DeedBook 15575, Page 942Recorded7/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4964, Page 820