Skip to content

761 Weehawken AvenueForked River, NJ 08731

Built 1996

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block1515
Lot13.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 0900
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage900
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
38%
Improvement Value:$84,200
62%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,456+7.0%
2024$3,231+6.5%
2023$3,035+3.3%
2022$2,938+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft900DeedBook 18764, Page 1517Recorded11/8/2021

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 10931, Page 132

Property Sale

Sale
$93,400
DeedBook 10538, Page 680

Property Sale

Sale
$83,600
DeedBook 5381, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1996