Skip to content

812 Harbor RoadForked River, NJ 08731

Built 1980

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 17, 2003

Property Information

Block151
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 0960
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
65%
Improvement Value:$87,300
35%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,317+7.0%
2024$5,906+6.5%
2023$5,547+3.3%
2022$5,370+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 11784, Page 1006

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5605, Page 416

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 4864, Page 921

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4220, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1980