Skip to content

731 Alpine StreetForked River, NJ 08731

Built 1962

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block1521
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
40%
Improvement Value:$124,400
60%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,281+7.0%
2024$4,937+6.5%
2023$4,637+3.3%
2022$4,489+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,728DeedBook 19419, Page 1666Recorded6/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 1962