Skip to content

806 Beach BlvdForked River, NJ 08731

Built 1967

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 5, 2008

Property Information

Block152
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1020
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,020
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,300
65%
Improvement Value:$79,800
35%
Total Assessment$228,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,780+7.0%
2024$5,404+6.5%
2023$5,075+3.3%
2022$4,913+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14116, Page 551

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 11011, Page 1984

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5656, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1967