Skip to content

814 Devon StreetForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 31, 2000

Property Information

Block1532
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1296
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,296
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
42%
Improvement Value:$105,000
58%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,587+7.0%
2024$4,288+6.5%
2023$4,027+3.3%
2022$3,899+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 10170, Page 1509

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 4459, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1970