Skip to content

814 Windsor StreetForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$33,900
Last Sale Date
Dec 23, 1976

Property Information

Block1534
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1354
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,354
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
39%
Improvement Value:$120,500
61%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,729+7.4%
2024$4,405+6.9%
2023$4,122+3.5%
2022$3,983+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$33,900
DeedBook 3581, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1970