Skip to content

805 Baldwin StreetForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Date
Oct 27, 2014

Property Information

Block1537
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-UG 1308
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,308
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
45%
Improvement Value:$95,400
55%
Total Assessment$173,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,394+7.0%
2024$4,108+6.5%
2023$3,858+3.3%
2022$3,735+1.8%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 15925, Page 1838

Property Built

Built

Year Built: 1972