Skip to content

825 Devon StreetForked River, NJ 08731

Built 2021

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 16, 2021

Property Information

Block1543
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,109
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
15%
Improvement Value:$324,000
85%
Total Assessment$382,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,680+7.0%
2024$9,050+2.3%
2023$8,842+2180.6%
2022$388+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,109DeedBook 18690, Page 1551Recorded9/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$49,950
DeedBook 17906, Page 681Recorded6/1/2020