Skip to content

823 Alpine StreetForked River, NJ 08731

Built 2008

Last Sale Price
$341,000
Last Sale Date
Mar 16, 2015

Property Information

Block1548
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2286
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,286
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
23%
Improvement Value:$261,400
77%
Total Assessment$339,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,600+7.0%
2024$8,040+6.5%
2023$7,552+3.3%
2022$7,311+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$341,000

From:

To:

Sq Ft2,286DeedBook 16056, Page 608Recorded4/16/2015

Property Sale

SaleMulti
$390,000
DeedBook 14014, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 13338, Page 1893

Property Sale

SaleMulti
$24,100
DeedBook 11006, Page 1434

Property Sale

SaleMulti
$4,140
DeedBook 3908, Page 665