Skip to content

915 Lacey RoadForked River, NJ 08731

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block1550
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningOC
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
35%
Improvement Value:$434,500
65%
Total Assessment$665,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,864+7.0%
2024$15,766+6.5%
2023$14,807+3.3%
2022$14,335+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$411,600
DeedBook 11134, Page 858

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 5019, Page 502

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 4080, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1980