Skip to content

901 Elwood StreetForked River, NJ 08731

Built 2015

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Jun 10, 2015

Property Information

Block1554
Lot46.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-1AG 2002
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,002
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
26%
Improvement Value:$221,900
74%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,599+7.0%
2024$7,105+6.5%
2023$6,673+3.3%
2022$6,460+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 16115, Page 1760

Property Built

Built

Year Built: 2015