Skip to content

955 Newark AvenueForked River, NJ 08731

Built 1952

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 8, 2003

Property Information

Block1563
Lot20.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0974
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage974
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
57%
Improvement Value:$60,700
43%
Total Assessment$140,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,553+7.0%
2024$3,321+6.5%
2023$3,119+3.3%
2022$3,020+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 11817, Page 1308

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5746, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1952