Skip to content

939 Clifton StForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 17, 2004

Property Information

Block1565
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1931
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
37%
Improvement Value:$138,500
63%
Total Assessment$219,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,549+7.0%
2024$5,188+6.5%
2023$4,873+3.3%
2022$4,717+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 12425, Page 832

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 4465, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1970