Skip to content

928 Clifton StreetForked River, NJ 08731

Built 1994

Last Sale Price
$262,900
Last Sale Date
Dec 14, 2006

Property Information

Block1566
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1246
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,246
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
38%
Improvement Value:$121,900
62%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,015+7.0%
2024$4,688+10.5%
2023$4,243+3.3%
2022$4,108+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$262,900
DeedBook 13478, Page 1377

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 5161, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 5076, Page 131

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 4999, Page 692