Skip to content

939 Lacey RoadForked River, NJ 08731

Last Sale Date
Feb 27, 1997

Property Information

Block1568
Lot12.01
QualifierC1-1
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningOC
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
18%
Improvement Value:$282,300
82%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,742+7.0%
2024$8,173+6.5%
2023$7,676+3.3%
2022$7,431+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5507, Page 155

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4732, Page 97