Skip to content

1018 Clifton StreetForked River, NJ 08731

Built 1980

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 23, 2016

Property Information

Block1571
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1808
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,808
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
31%
Improvement Value:$173,600
69%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,376+7.0%
2024$5,960+6.5%
2023$5,598+3.3%
2022$5,419+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 16475, Page 442Recorded8/11/2016

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4909, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

SaleMulti
$52,500
DeedBook 3831, Page 265