Skip to content

1005 Center StreetForked River, NJ 08731

Built 1990

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
May 5, 2016

Property Information

Block1574
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF-L 2556
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,556
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
24%
Improvement Value:$243,700
76%
Total Assessment$319,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,101+7.0%
2024$7,574+6.5%
2023$7,113+3.3%
2022$6,886+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft2,556DeedBook 16400, Page 634Recorded5/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 4789, Page 205

Property Sale

SaleMulti
$11,100
DeedBook 4477, Page 131