Skip to content

1025 Center StreetForked River, NJ 08731

Built 2012

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2014

Property Information

Block1577
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2509
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,509
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
22%
Improvement Value:$260,600
78%
Total Assessment$334,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,479+7.0%
2024$7,927+6.5%
2023$7,445+3.3%
2022$7,207+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 15161, Page 1508

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 14895, Page 963

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 15161, Page 1508