Skip to content

1023 Elwood StreetForked River, NJ 08731

Built 2023

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2024

Property Information

Block1578
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,868
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
16%
Improvement Value:$388,200
84%
Total Assessment$462,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,712+8.9%
2024$10,753+1321.4%
2023$757+3.3%
2022$732+1.8%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$155,300
DeedBook 18917, Page 692Recorded2/22/2022