Skip to content

1026 Center StreetForked River, NJ 08731

Built 2010

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block1578
Lot26.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2762
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,762
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
21%
Improvement Value:$282,800
79%
Total Assessment$356,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,041+7.0%
2024$8,453+6.5%
2023$7,939+3.3%
2022$7,685+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,762DeedBook 18694, Page 99Recorded9/24/2021

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 14088, Page 281

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook 11167, Page 560