Skip to content

1024 Center StreetForked River, NJ 08731

Built 2014
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2017

Property Information

Block1578
Lot26.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2111
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,111
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
22%
Improvement Value:$255,200
78%
Total Assessment$329,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$6,083+2.1%
2017$5,960+1.4%
2016$5,876+227.3%
2015$1,795+7.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 14023, Page 1250

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 11166, Page 1543