Skip to content

1036 Hoyt StreetForked River, NJ 08731

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block1588
Lot26.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2704
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,704
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
25%
Improvement Value:$303,000
75%
Total Assessment$404,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,237+7.0%
2024$9,571+7.8%
2023$8,882+3.3%
2022$8,599+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,704DeedBook 16575, Page 291Recorded11/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$93,500

From:

To:

DeedBook 16064, Page 455Recorded4/27/2015