Skip to content

1043 Hoyt StreetForked River, NJ 08731

Built 2020

Last Sale Price
$409,990
Last Sale Date
Dec 17, 2019

Property Information

Block1589
Lot16.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2252
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
24%
Improvement Value:$262,600
76%
Total Assessment$346,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,783+7.0%
2024$8,211+6.5%
2023$7,712+0.0%
2022$7,712
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$409,990
DeedBook 17747, Page 1929