Skip to content

912 Sarasota DriveForked River, NJ 08731

Built 1983

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Mar 14, 2014

Property Information

Block158
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1072
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,072
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
48%
Improvement Value:$96,500
52%
Total Assessment$187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,739+7.0%
2024$4,430+6.5%
2023$4,161+3.3%
2022$4,028+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 15767, Page 215Recorded3/20/2014

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4118, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1983