Skip to content

908 Sarasota DriveForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 8, 1988

Property Information

Block158
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1554
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,554
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
41%
Improvement Value:$131,500
59%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,375+7.3%
2024$5,009+6.8%
2023$4,690+3.5%
2022$4,532-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4697, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1972