Skip to content

212-214 Lacey RoadForked River, NJ 08731

Built 2006
Commercial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 28, 2003

Property Information

Block1601
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningOC
Sq Footage---
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,800
22%
Improvement Value:$1,478,100
78%
Total Assessment$1,886,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,814+7.0%
2024$44,701+6.5%
2023$41,984+3.3%
2022$40,644+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 11384, Page 209