Skip to content

472 Penn Avenue NoForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block1603.01
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 2048
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,048
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
37%
Improvement Value:$192,200
63%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,484+7.2%
2024$6,980+6.7%
2023$6,541+3.4%
2022$6,324+1.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 4251, Page 64