Skip to content

439 Penn Avenue NoForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Nov 18, 1986

Property Information

Block1603.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2440
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,440
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,500
31%
Improvement Value:$241,000
69%
Total Assessment$349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,856+7.0%
2024$8,280+6.5%
2023$7,776+3.3%
2022$7,528+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 4493, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1986