Skip to content

449 Penn Ave NoForked River, NJ 08731

Built 2004

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block1603.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17.5
Description2SF-O-2BG 2766
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,766
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
23%
Improvement Value:$374,400
77%
Total Assessment$486,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,338+7.0%
2024$11,535+20.0%
2023$9,612+3.3%
2022$9,305+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft2,766DeedBook 19066, Page 1068Recorded6/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 10836, Page 590

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5679, Page 978

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 4221, Page 11