Skip to content

409 Wynnewood AvenueForked River, NJ 08731

Built 1974

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 9, 2020

Property Information

Block1611
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-O 1305
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,305
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
44%
Improvement Value:$123,200
56%
Total Assessment$220,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,580+7.0%
2024$5,217+6.5%
2023$4,899+19.3%
2022$4,106+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,305DeedBook 17755, Page 1569Recorded1/16/2020

Property Sale

SaleMulti
$258,500
DeedBook 13317, Page 1555

Property Sale

SaleMulti
$45,900
DeedBook 4417, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1974