Skip to content

412 Brentwood PlaceForked River, NJ 08731

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$609,000
Last Sale Date
Dec 5, 2025

Property Information

Block1616.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 1850
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,850
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,500
30%
Improvement Value:$241,200
70%
Total Assessment$344,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,735+35.1%
2024$6,465+6.5%
2023$6,072+3.3%
2022$5,878+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$609,000
Sq Ft1,850DeedBook 20224, Page 1798Recorded12/12/2025

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,850DeedBook 18774, Page 1007Recorded11/15/2021

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 4672, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1974