Skip to content

415 Brentwood PlaceForked River, NJ 08731

Built 1974

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Jun 10, 1999

Property Information

Block1616.01
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 1850
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,850
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
34%
Improvement Value:$193,300
66%
Total Assessment$294,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,458+7.0%
2024$6,972+6.5%
2023$6,548+3.3%
2022$6,339+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5705, Page 66

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3749, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1974