Skip to content

419 Lake Barnegat Dr NoForked River, NJ 08731

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 1999

Property Information

Block1616.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1224
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,224
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
47%
Improvement Value:$114,100
53%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,476+7.0%
2024$5,119+6.5%
2023$4,808+3.3%
2022$4,655+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5615, Page 648

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4343, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1974