Skip to content

503 Brentwood RoadForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Mar 17, 2021

Property Information

Block1619
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-2AG 2882
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,882
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
32%
Improvement Value:$215,700
68%
Total Assessment$317,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,051+7.0%
2024$7,526+10.4%
2023$6,819+3.4%
2022$6,593+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000
Sq Ft2,882DeedBook 18399, Page 1520Recorded4/5/2021

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 11128, Page 58

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4300, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 1972