Skip to content

547 Brentwood RoadForked River, NJ 08731

Built 1988

Last Sale Price
$96,500
Last Sale Date
Jan 13, 1986

Property Information

Block1626.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1432
Dwellings1
Zoning100A
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
43%
Improvement Value:$137,500
57%
Total Assessment$239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,069+7.0%
2024$5,674+6.5%
2023$5,329+3.3%
2022$5,159+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 4389, Page 167