Skip to content

561 Brentwood RoadForked River, NJ 08731

Built 1984

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block1626.01
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1714
Dwellings1
Zoning100A
Sq Footage1,714
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
39%
Improvement Value:$159,000
61%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,614+7.0%
2024$6,183+6.5%
2023$5,807+3.3%
2022$5,622+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,714DeedBook 19081, Page 870Recorded6/28/2022

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,714DeedBook 17062, Page 1909Recorded3/26/2018

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5680, Page 141

Property Sale

Sale
$90,150
DeedBook 4390, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1984