Skip to content

569 Brentwood RoadForked River, NJ 08731

Built 1988

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block1626.01
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 2403
Dwellings1
Zoning100A
Sq Footage2,403
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
30%
Improvement Value:$244,300
70%
Total Assessment$349,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$8,813+29.1%
2018$6,828+4.9%
2017$6,511+8.2%
2016$6,016+4.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft2,403DeedBook 19784, Page 219Recorded9/6/2024

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 14714, Page 1556

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 11620, Page 444

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4667, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1988