Skip to content

505 Devoe AvenueForked River, NJ 08731

Built 1996

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Apr 28, 2008

Property Information

Block1626.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2158
Dwellings1
Zoning100A
Sq Footage2,158
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
34%
Improvement Value:$200,400
66%
Total Assessment$302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,675+7.0%
2024$7,176+6.5%
2023$6,740+3.3%
2022$6,524+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 14009, Page 1115

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$178,500
DeedBook 5257, Page 292